Φυσιολογικό αποκλεισμό στον 1ο γύρο του ταμπλό στους αγώνες για αθλήτριες κάτω των 21 ετών γνώρισε σήμερα το πρωί στο Ολομόουτς η Κατερίνα Τόλιου.

Ωστόσο, το φινάλε στο δυνατό World Tour της Τσεχίας μπορεί και να χαρακτηριστεί γλυκό για την ελληνική πλευρά, υπό την έννοια ότι η 19χρονη πρωταθλήτρια πάλεψε σαν ίση προς ίση απέναντι σε πολύ αξιόλογη Ασιάτισσα αθλήτρια και κυνήγησε με αξιώσεις τη σπουδαία νίκη.

Αντιμετώπισε την Κορεάτισσα Γιου Ουνσόνγκ, μία πιο έμπειρη αθλήτρια σε αυτά τα μεγάλα τουρνουά της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης και κάμφθηκε δύσκολα με 3-1 σετ. Έμεινε έτσι στις θέσεις 17-32 του αγωνίσματος, στον 1ο γύρο του οποίου είχε προκριθεί με δύο νίκες σε ισάριθμα προκριματικά παιχνίδια.

Δεν είναι όμως, μόνο η εμφάνισή της, που την κάνει να αισθάνεται καλά, αλλά και η οριστικοποίηση της μεταγραφής της στη Γαλλία! Όπως ανακοίνωσε η Ε.Φ.Ο.Επ.Α. μετακινήθηκε στην Παρί ΤΤ, που αγωνίζεται στη 2η εθνική κατηγορία και για πρώτη φορά στην καριέρα της θα δοκιμάσει τις δυνάμεις της σε ξένο πρωτάθλημα.

Η Τόλιου κληρώθηκε ν’ αντιμετωπίσει ένα από τα φαβορί του απλού U21, δηλαδή παίκτρια, που απέφυγε την προκριματική διαδικασία και ήταν απευθείας στο ταμπλό. Η Γιου είναι νούμερο 69 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη των γυναικών και νούμερο 18 στον αντίστοιχο πίνακα των αθλητριών έως 21 ετών. Όσον αφορά σε διεθνείς διακρίσεις ήταν νικήτρια στο απλό νεανίδων το 2011 στο όπεν του World Junior Circuit της Κορέας, ενώ στις ουκ ολίγες συμμετοχές της από εκείνη τη χρονιά σε World Tour έχει πλασαριστεί τρεις φορές στα προημιτελικά του διπλού γυναικών. Φέτος στο Ολομόουτς έχει περάσει και στο ταμπλό του απλού γυναικών.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έπαιξε ελεύθερα, έπιασε άλλη μία φορά καλή απόδοση και με την άμυνα έφερε από την αρχή σε δύσκολη θέση την Ασιάτισσα. Έχασε οριακά το 1ο σετ και είδε την αντίπαλό της να ξεφεύγει στο σκορ μόνο μία στιγμή στο 2ο σετ όταν κι έκανε το 2-0.

Η Τόλιου μείωσε σε 2-1 και στο απόλυτα ισορροπημένο 4ο σετ λύγισε στην παράταση χάνοντας μία καλή ευκαιρία να πάει το ματς στο «κόντρα» σετ και να «φορτώσει» με άγχος την αντίπαλό της διεκδικώντας το καλύτερο (9-11, 5-11, 11-7, 12-14). Θυμίζουμε ότι στην πόλη της Τσεχίας αγωνίστηκε και η Αγγελίνα Παπαδάκη. Οι δύο Ελληνίδες διεθνείς έδωσαν συνολικά εννέα αγώνες (έξι η Τόλιου, τρεις η Παπαδάκη), κανένας από αυτούς δεν ήταν με υποδεέστερη αντίπαλο και αναμφίβολα έκαναν χρήσιμο τεστ 3,5 εβδομάδες πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πορτογαλίας.

Για τη συμφωνία της Τόλιου με την ομάδα του Παρισιού (που η Ε.Φ.Ο.Επ.Α. την ανακοίνωσε σε συμπληρωματικό πρακτικό της Επιτροπής Μεταγραφών μαζί με τη μετακίνηση και των Γιώργου Κωνσταντινόπουλου, Γιώργου Νταλιάνη στην Μπαγιάρ Αρζεντάν της ίδιας χώρας) να σημειωθεί ότι ισχύει για την περίοδο 2014-2015.

Το κλαμπ ανέβηκε στην Pro B το 2013 έχοντας κατακτήσει τη 2η θέση στο πρωτάθλημα της 3ης κατηγορίας (National 1). Η Τόλιου πρόκειται να παίξει έξι αγώνες στη 2η κατηγορία, όπου οι αγώνες διεξάγονται Τρίτη. Παράλληλα συμφώνησε να ενισχύσει και τη δεύτερη ομάδα του κλαμπ για τέσσερα ματς στην 5η κατηγορία (τη λεγόμενη National 3) σε Σαββατοκύριακα που δεν θα έχει υποχρεώσεις με τον Δ.Α.Ο. Ταύρου στην Α1 της Ελλάδας. Η Παρί έχει κυρίως Κινέζες αθλήτριες στο ρόστερ. Το 2013 οι αθλήτριες της ομάδας Βανγκ Ζενί και Σελίν Πανγκ αναδείχτηκαν δευτεραθλήτριες Γαλλίας στο διπλό νεανίδων.
Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ Ε.Φ.Ο.ΕΠ.Α.

Η Τακτική Γενική Συνέλευση της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. είναι προγραμματισμένη για σήμερα Παρασκευή, στις 17.00, στα γραφεία της ομοσπονδίας κι έχει κύριο θέμα την έγκριση του οικονομικού προϋπολογισμού του 2015. Σε περίπτωση, που δεν υπάρξει απαρτία, η συνέλευση θα γίνει αύριο Σάββατο, στις 11.00, στην αίθουσα ΣΤ’ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Στη συνέλευση επίσης θα τεθεί προς ψήφιση από τους εκπροσώπους των σωματείων-μελών της ομοσπονδίας ο νέος κανονισμός των ανοικτών αναπτυξιακών πρωταθλημάτων, που θα ισχύσει για την περίοδο 2014-15.