H αθλήτρια του Δ.Α.Ο. Ταύρου Κατερίνα Τόλιου έφτασε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου 1η φορά στην καριέρα της στο απλό της μεγάλης κατηγορίας Πινγκ Πονγκ.

Ο Δ.Α.Ο. Ταύρου εξάλλου, έφυγε με την κορυφαία διάκριση και στο διπλό γυναικών όπου πρωταθλήτριες Ελλάδας ανακηρύχτηκαν η Αλίκη Κιούφη και η Ελένη Γεωργιάδου. Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν και φέτος αφιερωμένο στη μνήμη του Δάμωνα Δαμιανίδη, επί σειρά ετών εφόρου του Α.Σ. Πέρα Αθηνών και μέλους του διοικητικού συμβουλίου της Ε.Φ.Ο.Επ.Α..

ΤΟΛΙΟΥ: “ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ”

«Ήταν πολύ κρίσιμο το 4ο σετ. Αν το έχανα και έμενα πίσω 1-3 στο σκορ θα ήταν πολύ δύσκολο για μένα. Γενικά όμως, είχα πολύ καλή ψυχολογία και είχα προετοιμαστεί αρκετά καλά γι’ αυτούς τους αγώνες. Έπαιξε με πολλή εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και με πείσμα γιατί η περσινή ήττα μου στον τελικό μού είχε αφήσει μια πίκρα. Παίζουν ρόλο και οι αγώνες, που δίνω φέτος σε πρωτάθλημα στο εξωτερικό και ίσως αυτό ήταν μία σημαντική διαφορά σε σχέση με την περσινή διοργάνωση», δήλωσε η 20χρονη αθλήτρια, η οποία διαθέτει πλέον στο παλμαρέ της τίτλο στο απλό στις κορασίδες, στις νεάνιδες, στις Νέες γυναίκες και στις γυναίκες. Η Τόλιου δεν παρέλειψε ν’ αφιερώσει και αυτή την πανελλήνια επιτυχία της στη μνήμη του προπονητή, που ανέδειξε το πλούσιο ταλέντο της, του Παναγιώτη Πολίτη.

Στην πορεία της έως τον τελικό η Τόλιου είχε bye στη 16άδα, στα προημιτελικά απέκλεισε την Όλγα Γεωργοπούλου με 4-0 και στα ημιτελικά τη Γεωργία Ζαβιτσάνου με 4-1. Στο 1ο γκρουπ μία μέρα πριν είχε νικήσει 3-0 σετ την Κατερίνα Ταντσούρα και τη Φρόσω Τσαχάκη.

Η Χριστοφοράκη είχε επίσης byeστον 1ο γύρο του ταμπλό και μετά νίκησε κατά σειρά τη Φιλαρέτη Εξάρχου με 4-3 και την Αλίκη Κιούφη με 4-1. Το Σάββατο στο 2ο γκρουπ είχε επικρατήσει 3-2 της Αγγελίνας Δεβελέκου και 3-0 της Δήμητρας-Θωμαΐδας Τσεκούρα.

P1013943Στον τελικό του διπλού ανδρών Κώστας Παπαγεωργίου και Τάσος Ρηνιώτης πέρασαν τακτική και χτυπήματα απέναντι στους Γιάννη Βλοτινό/Δημήτρη Παπαδημητρίου και πήραν τη νίκη με 3-1. Στο 1ο σετ επικράτησαν οριακά, στο 2ο πιο εύκολα και όταν οι φιναλίστ είχαν καλή αντίδραση στο 3ο σετ και μείωσαν το σκορ, κατάφεραν με ξέσπασμα στο 4ο σετ (πρώτα 4-0, μετά 7-1) να διασφαλίσουν τη νίκη (11-9, 11-5, 8-11, 11-1). Ο Ρηνιώτης πανηγύρισε τον ίδιο τίτλο και πέρσι με συμπαίκτη τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο. Γενικά έχει πάρει 3 στο αγώνισμα με διαφορετικούς παρτενέρ. Ο Παπαγεωργίου έχει κατακτήσει 8 φορές αυτή την πρωτιά, επίσης με 3 διαφορετικούς συμπαίκτες.

P1013944Ξεχωριστές συγκινήσεις πρόσφερε ο τελικός του διπλού γυναικών όπου η Αλίκη Κιούφη και η Ελένη Γεωργιάδου έκαναν ανατροπή, που θα θυμούνται για πάντα όχι μόνο οι ίδιες αλλά και οι θεατές. Οι πρωταθλήτριες του 2013 και του 2014 Χριστίνα Φίλη/Λάουρα Νικουλάε μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατέκτησαν με διαφορά τα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο κι ενώ το σκορ ήταν 8-8 η Νικουλάε πίστεψε ότι το σερβίς των αντιπάλων βγήκε έξω από την κεντρική γραμμή, χαλάρωσε κι έβγαλε τη δεύτερη μπάλα άουτ. Οι διαιτητές έκριναν ότι το σερβίς ήταν μέσα, έδωσαν φυσικά τον πόντο στις αθλήτριες του Ταύρου κι από εκείνο το σημείο και μετά έγινε …ένα άλλο ματς! Οι δευτεραθλήτριες του 2011 πίστεψαν περισσότερο στη νίκη, ανέβηκαν κι άλλο αγωνιστικά και την ίδια ώρα οι αθλήτριες του Πέρα έχασαν τον ρυθμό τους για να γίνει τελικά η ανατροπή με 3-2 (6-11, 6-11, 11-9, 11-8, 11-6). Κιούφη και Γεωργιάδου κατέκτησαν τον πρώτο τους πανελλήνιο τίτλο στη μεγάλη κατηγορία. Κι επειδή πρέπει να επισημαίνεται και ό,τι καλό βγαίνει από αυτές τις διοργανώσεις για σωματεία εκτός Αττικής να προστεθεί ότι για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά αθλήτρια ή αθλήτριες της Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης μπαίνουν στα μετάλλια του διπλού γυναικών. Φέτος το κατάφερε η Ρόζα Χοβσεπιάν επιβεβαιώνοντας την αποδοτική δουλειά του ιστορικού σωματείου ειδικά στις γυναίκες.

Στα ημιτελικά των διπλών είχαν μεγάλη αγωνία δυο παιχνίδια. Στους άνδρες ο Βλοτινός με τον Παπαδημητρίου χρειάστηκε να πάρουν 5 σερί πόντους στο 7-10 του 4ου σετ με αντιπάλους τους αδερφούς Κωνσταντινόπουλους για να επικρατήσουν με 3-1. Στις γυναίκες Νικουλάε και Φίλη ήταν πίσω 1-2 στα σετ, 5-8 και 8-10 στους πόντους απέναντι στις Χριστοφοράκη/Εξάρχου και γύρισαν την κατάσταση!

Σπουδαία νίκη εξάλλου, για την εξασφάλιση μεταλλίου σημείωσαν οι Γιάννης Παπαδάκης/Βασίλης Κανναβός εναντίον των περσινών δευτεραθλητών Ελλάδας Κώστα Λαγογιάννη/Λευτέρη Μάκρα με 3-0 σετ (ο τελευταίος πάντως, έπαιξε με πρόβλημα στο γόνατο).