Την 4η νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε στο ΔΑΚ Νάξου ο Πανναξιακός, που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και νίκησε με 2-1 τον Αγιαξ Ταύρου. Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα της Νάξου για πρώτη φορά φέτος πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, πράγμα που της δίνει ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

Η καλή μέρα λένε από το… πρωί φαίνεται! Το ρητό έσπευσαν να επιβεβαιώσουν οι Δήμας και Στάμος μόλις στο 1′, όταν συνδυάστηκαν μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ταύρου και ο πρώτος βρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση μέσα απέναντι στην εστία του άγιαξ σούταρε για να αναγκάσει τον Βακερλή σε δύσκολη απόκρουση. Στο 10′ ο Πανναξιακός άνοιξε το σκορ, όταν ο Στάμος εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ και έγραψε το 1-0.

Με τρεις ευκαιρίες ακόμα έκλεισε το α’ μέρος από πλευράς Πανναξιακού, με την πρώτη από αυτές να καταγράφεται στο 25′, όταν ο Σουσούνης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα (35′) ο κορυφαίος για τον Πανναξιακό Νίκος Στάμος εξαπέλυσε σουτ… κεραυνό, με τον Βακερλή να κάνει και πάλι τρομερή επέμβαση.

Στο 44′, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Καρούσης επιχείρησε πάλι σουτ το οποίο όμως πέρασε λίγο άουτ. Ο Αγιαξ Ταύρου μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και για ένα 15λεπτο ήταν η ομάδα που πίεζε και δημιουργούσε. Πάντως, η ευκαιρία στην έναρξη της επανάληψης άνηκε και πάλι στους Ναξιώτες, όταν ο πολύ καλός Καζανάς μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων από δεξιά αλλά το σουτ, που επιχείρησε από πολύ πλάγια θέση εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα του Αγιαξ. Στην αμέσως επόμενη φάση (48′) ήρθε και το γκολ για την ομάδα του Ταύρου.

Οι ‘ερυθρόλευκοι’ συνδυάστηκαν άψογα στον χώρο του κέντρου με τον Τζανέτο να πασάρει άψογα στον Φύτρο και τον τελευταίο να πλασάρει τον Παλάζη για το 1-1. Στο 60′ λίγο έλειψε να γίνει η ολική επαναφορά των Αθηναίων στο παιχνίδι, όταν ο Χαλίλι ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Κολιούση και σωστά ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ρούσσης, αλλά βρήκε απέναντι του τον έμπειρο Παλάζη, ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνιά και στέρησε από τον γιαξ το δεύτερο γκολ.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους Ναξιώτες, οι οποίοι κυριολεκτικά ‘έπνιξαν’ τους παίκτες του Ταύρου, πιέζοντάς τους σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, δημιουργώντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Κολιούσης, Καρούσης, Σουσούνης και Στάμος είχαν τουλάχιστον από μια κλασική ευκαιρία να σκοράρουν με αποκορύφωμα την φάση του 73′, όπου ο Σουσούνης δέχτηκε σέντρα ‘ποίημα’ του Δήμα, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε από κοντά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Βακερλή.

Το γκολ, που μπορεί να σημαίνει πολλά για του Ναξιώτες στην συνέχεια του πρωταθλήματος, ήρθε στο 80′, όταν ο Κουτελιέρης έκανε βαθιά μπαλιά και έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Καρούση, ο οποίος με αριστοτεχνική εκτέλεση έκανε το 2-1 για τον Πανναξιακό. Να σημειωθεί ότι στο 71′ ο Χαλίλι βγήκε αλλαγή και στον δρόμο προς τα αποδυτήρια, είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς εξύβρισε την εξέδρα.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ: Θέμελης (12′ λ. τρ. Παλάζης), Καζανάς, Κουφόπουλος, Κολιούσης, Δήμας, Παπαδόπουλος, Καρούσης, Κουτελιέρης, Σταματίου (71′ Αγγελής), Στάμος, Σουσούνης (87′ Κωττάκης)

ΑΓΙΑΞ: Βακερλής, Πατέλης, Γουσούλης, Πέττας, Τριανταφυλλίδης, Κωτσιόπουλος, Φύτρος (67′ Σερδενές), Κατίδης (66′ Λάνγκος), Ρούσσης, Τζανέτος, Χαλίλι (70′ Καραβίδας).