Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για το Μοσχάτο να επιβάλλει τον ρυθμό του και να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη με 4-1 επί του Περαμαϊκού στο γήπεδο της Νίκαιας.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Μοσχατιώτες, που κουβαλάνε τιμωρία της φυσικής τους έδρας και έχουν εγκατασταθεί στη Νίκαια, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έδειξαν τα δόντια τους και απείλησαν ουκ ολίγες φορές την εστία του Κιάκη.

Μάλιστα, κατάφεραν να προηγηθούν στο 17ο λεπτό με τον Γιαννακόπουλο με κοντινό πλασέ, ενώ στο 25′ έπειτα από εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Μοσχάτου, ο Ντονέ βγήκε τετ-ατετ διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του.

Ο αρχηγός του Μοσχάτου, τρία λεπτά αργότερα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Τσούκης, ανεβάζοντας τον δίκτυ του σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Περαμαϊκού μπήκαν στο αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι ότι μπορούν να ισοφαρίσουν και άμεσα φάνηκαν απειλητικοί, ενώ στο 48′ μείωσαν με κεφαλιά του Μανουλίδη.

Αν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι μετά το 3-1, η ομάδα του Μοσχάτου κατάφερε να ισορροπήσει και να φέρει ξανά το παιχνίδι στα μέτρα της. Μάλιστα, οι “πράσινοι” σημείωσαν και τέταρτο γκολ με τον Γιαννακόπουλο στο 73ο λεπτό και κάπου εκεί τέλειωσαν οριστικά όσες ελπίδες είχαν οι παίκες του Περαμαϊκού για την ισοφάριση.

Άψογη η διαιτησία των Μήτση, Γιαννίκο και Τίκα.

ΑΕ Μοσχάτου: Κομινάκης, Μουντοκαλάκης, Μπαμπούνης, Αλτόγλου, Ρωμανός, Παπαευθυμίου, Τσούκης, Γιαννακόπουλος(80′ Δουληγέρης) , Σπηλιωτάκης(67′ Αθανασόπουλος), Ντονέ(76′ Νικολάου), Πλούσης