Μια μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για την Ελευθερία Μοσχάτου, η οποία βρέθηκε για 2η σερί χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών.

Η ομάδα της πόλης μας ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με σκορ 66-61, παρά το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, ενώ έφτασε και στο +9 στην τελευταία περίοδο, με τις “πράσινες” να κάνουν την ανατροπή και να κατακτούν το κύπελλο.

Η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν συγκλονιστική. Το γρήγορο τέμπο που επέλεξε και η ζώνη στην άμυνα την ευνόησαν. Στο τελευταίο λεπτό όμως δεν είχε καθαρό μυαλό και το πλήρωσε, με αποτέλεσμα να πάει στράφι η απόδοση της Καρακασίδου (21 πόντοι, 8 ασίστ) και της Στούπα (16 πόντοι).

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρχικά δυνατά και πήρε προβάδισμα με 4-0 και 6-3. Η Ελευθερία Μοσχάτου όμως απάντησε με ένα σερί 9-0 για να ξεφύγει με 6-12 και λίγο αργότερα με 8-15, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 10-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ελευθερία Μοσχάτου να ξεφεύγει με 12-19, αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 8-0 και να περνάει μπροστά με 20-19. Οι τυπικά φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν άμεσα ξεφεύγοντας με 23-28, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενες με 27-33, έχοντας 6/13 τρίποντα έναντι 2/10 του Παναθηναϊκού.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους βρήκε τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 33-35, αλλά η Ελευθερία Μοσχάτου απάντησε πάλι άμεσα και με σερί 7-0 ξέφυγε με 33-42. Έχτισε μάλιστα σε αυτό το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει όμως σε 43-49 με buzzer-beater της Κάρτερ στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε την Ελευθερία να διευρύνει το προβάδισμά της στο 43-52, αλλά τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 51-52 χάρη σε ένα ξέσπασμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενες όμως είχαν ξανά την απάντηση και ξέφυγαν με 52-57, φορτώνοντας με άγχος τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινες” απάντησαν όμως με δύο τρίποντα και προηγήθηκαν με 58-57, αλλά η Καρακασίδου με 4 σερί πόντους έκανε το σκορ 58-61 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε. Κάπου εκεί όμως βγήκε μπροστά η Κάρτερ με με τρίποντο και φάουλ έκανε το σκορ 62-61. Ακολούθησε κακή επίθεση της Ελευθερίας Μοσχάτου και 3/4 βολές από Αλεξανδρή (1/2) και Παυλοπούλου (2/2), με τον Παναθηναϊκό να κλειδώνει την νίκη και μαζί τον τίτλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

ΕΛ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος) Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου

Ανδρέας Ευθυμίου: Περήφανοι για την ομάδα μας

Δήλωσε στη σελίδα του στο facebook έκανε ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, μετά τον αγώνα της Ελευθερίας Μοσχάτου:

Η ομάδα της AO Ελευθερία Μοσχάτου WB για δεύτερη συνεχή χρονιά βρέθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, γεγονός που αποτελεί μια μεγάλη επιτυχία για την ομάδα της πόλης μας.
Ο αθλητισμός έδειξε το σκληρό του πρόσωπο, καθώς αν και η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλον τον αγώνα, τελικά ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 66-61 στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Δεν αξίζουν, όμως, δάκρυα για αυτή την ομάδα. Είμαστε περήφανοι για όλες τις αθλήτριες, το τεχνικό τιμ και τη διοίκηση της ομάδας. Είμαι σίγουρος ότι το μέλλον θα φέρει ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες!