Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Αχαρναϊκός στον Ταύρο, καθώς επικράτησε 2-0 του Φωστήρα, ο οποίος παραμένει χωρίς βαθμό στον τελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και στο 11’ σε φάουλ που κέρδισαν έξω από την περιοχή του Φωστήρα, ο Γέσιτς και ο Ιορδανίδης συνεργάστηκαν ιδανικά με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα.

Επηρεασμένοι από το γκολ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπόν στο παιχνίδι και να πάρουν τον έλεγχο. Οι «πράσινοι» όμως με αντεπιθέσεις κρατούσαν το 1-0 μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους «κιτρινόμαυρους» να προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση χωρίς όμως να μπορέσουν να διασπάσουν την κλειστή άμυνα του Αχαρναϊκού και να πετύχουν τον στόχο τους.

Αντίθετα, στις καθυστερήσεις του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, όταν ο Στουρνάρας σέντραρε από δεξιά, ο Ιορδανίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φωστήρα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Βλάχος (46′ Μήτκας), Μεντί, Γρομητσάρης, Κακαράς, Τεγούσης (74′ Ποτουρίδης), Κρητικός, Μουστόγιαννης, Ψυχογυιός, Ματσούκας, Τσεμπέσι (46′ Σιώπης).

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας: Παγούδης, Μωυσιάδης, Ζώνας, Γέσιτς (80′ Καλογερόπουλος), Παπατόλιος, Κοντογουλίδης (55′ Ταμπάκης), Ιωαννίδης, Μανουσάκης, Στουρνάρας, Ιορδανίδης, Καλαμιώτης (78′ Αθανασίου).