Το MoschatoTavros.gr βρίσκεται στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΑ, μεταξύ του Φωστήρα και του Αθηναϊκού.

Το ματς ξεκίνησε με 5 λεπτά καθυστέρηση (18:05) λόγω επεισοδίων μικρής έκτασης στην είσοδο του γηπέδου. Οι αστυνομικοί συνέλαβαν ένα παιδί 15 χρονών, επειδή βρήκαν πάνω του 2 καπνογόνα.

1′: Γκολ για τον Αθηναϊκό. Η ομάδα του Βύρωνα κέρδισε κόρνερ και με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 0-1, μόλις στο 1ο λεπτό. Κακό ξεκίνημα για τον Φωστήρα, αλλά το παιχνίδι έχει πολύ χρόνο.

11′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Φωστήρα. Κεφαλιά του Πετρίτση από την μικρή περιοχή, μόλις άουτ η μπάλα. Το 0-1 παραμένει.

Είμαστε κοντά στο 20ο λεπτό και ο Φωστήρας πιέζει για την ισοφάριση, ενώ προσπαθεί να ξεπεράσει το σοκ του γρήγορου γκολ του Αθηναϊκού.

25′: Τεράστια ευκαιρία ο Φωστήρας. Σέντρα του Μπεθάνη, κοντινή κεφαλιά του Πετρίτση, αποκρούει ο τερματοφύλακας του Αθηναϊκού σε κόρνερ.

27′: Νέα ευκαιρία για τον Φωστήρα! Αναμπουμπούλα στην περιοχή του Αθηναϊκού, δεν προλαβαίνει ο Χίσος να βάλει το πόδι και να σκοράρει. Στην εξέλιξη της φάσης διώχνουν οι αμυντικοί του Αθηναϊκού πάνω στην γραμμή!

28′: Ωραία κίνηση του Χίσου, στρώνει στον Μπεθάνη, αλλά το σουτ ήταν χλιαρό.

36′: Παιχνίδι κέντρο τώρα, ο Αθηναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι, μετά το ξέσπασμα του Φωστήρα. Το σκορ παραμένει 0-1 υπέρ της ομάδας του Βύρωνα.

38′: Χάνει τετ-α-τετ ο Πετρίτσης! Κλασσική ευκαιρία για τον Φωστήρα, με τον επιθετικό του να βγαίνει μόνος με τον τερματοφύλακα και να στέλνει την μπάλα άουτ.

45+1′: Κεφαλιά του Πετρίτση, απέκρουσε η άμυνα.

Ημίχρονο στο Περιστέρι. Φωστήρας – Αθηναϊκός 0-1.

46′: Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Αλλαγή για τον Φωστήρα: Στην θέση του Μπούκουρη, μπήκε ο Βλάχος.

55′: Ευκαιρία για τον Φωστήρα. Σέντρα από αριστερά, δεν προλαβαίνει να βάλει το κεφάλι του ο Πετρίτσης, διώχνουν οι αμυντικοί σε κόρνερ. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Χίσος και ο διαιτητής δίνει επιθετικό φάουλ.

57′: Νέα ευκαιρία για τον Φωστήρα. Η μπάλα στρώνεται στον Πετρίτση, αυτός όμως γλιστράει πριν σουτάρει μέσα στην περιοχή. Άτυχος ο επιθετικός του Φωστήρα σήμερα.

58′: Σέντρα του Βλάχου από τα αριστερά, προλαβαίνει να διώξει η άμυνα του Αθηναϊκού προ του Χίσου.

63′: Αλλαγή για τον Φωστήρα. Ο Κούτρος μπαίνει στην θέση του Μπανιά.

70′: Σουτ του Βλάχου, η μπάλα κόρνερ. Εκτελεί ο Χίσος, αλλά η μπάλα περνάει έξω απ’ευθείας.

72′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Φωστήρα. Ο Τσοπανάκος στην θέση του Πετρίτση.

Χωρίς υπερβολή, στο γήπεδο υπάρχει μόνο μία ομάδα και αυτή είναι ο Φωστήρας. Το 0-1 υπέρ του Αθηναϊκού είναι μαγική εικόνα. Το παιχνίδι έχει περίπου ένα 20λεπτο, μαζί με τις καθυστερήσεις.

77′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Φωστήρα. Ο Βλάχος σουτάρει σχεδόν από το πέναλτυ, ο τερματοφύλακας του Αθηναϊκού μπλοκάρει.

80′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Φωστήρα! Ο Δωροβίνης με έξοχο σουτ στην κίνηση ισοφαρίζει επιτέλους για τον Φωστήρα! Φωστήρας – Αθηναϊκός 1-1.

85′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Φωστήρα! 2-1 ο Φωστήρας! Πάλι ο Δωροβίνης με απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή! Απίστευτη ανατροπή για τον Φωστήρα μέσα σε 5 λεπτά!

89′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Φωστήρα! 3-1! Ο Χίσος βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ πλασάρει ιδανικά και δίνει την κούπα στον Φωστήρα!

Για 80 λεπτά έχανε τις ευκαιρίες ο Φωστήρας αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεσπάει και η δικαιοσύνη αποδίδεται. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των δύο αυτών ομάδων. Αυτό είναι το τρίτο Κύπελλο ΕΠΣΑ που κατακτάει ο Φωστήρας.

90’+4: Έληξε το παιχνίδι! Φωστήρας – Αθηναϊκός 3-1! ο Φωστήρας είναι κυπελλούχος μετά από επική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Σε λίγο φωτογραφίες και ρεπορτάζ από την απονομή. Ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε την 1η live περιγραφή από το MoschatoTavros.gr (η οποία ήταν γούρικη τελικά).