Με 6 μετάλλια συμμετέχοντας με 7 αθλητές επέστρεψε από το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα της Χαλκίδας ο Α.Σ. Προμηθέας Μοσχάτου στο άθλημα του τάε κβο ντο.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου του Συλλόγου και φωτογραφίες:

Ο Σύλλογος μας συμμετείχε στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στην Χαλκίδα στο τριήμερο 23-25/2 και έλαβαν μέρος 7 αθλητές μας. Ένα τριήμερο με πολλή κούραση για όλους μας, άγχος, πίεση κλπ. αλλά ταυτλόχρονα πολύ επικοδομητικό, καθώς κατακτήσαμε 6 στα 7 μεταλλια. Απόλυτα επιτυχημένες οι εμφανίσεις των αθλητών μας σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα υψηλού επιπέδου.

Συγκλονιστικά όλα τα παιδιά μας, να ξεκινήσουμε με τον Κυριακίδη Περικλή (5η θέση), ο οποίος έκανε τρομερή εμφάνιση στον 1ο αγωνα κ κερδισε 25-2. Στα προημητελικά έδωσε μεγάλη μάχη αλλά ηττήθηκε από πολύ έμπειρο αθλητή, ο οποίος πήρε την κατηγορία κερδίζοντας στον τελικό τον δευτεραθλητή σε όλη την Ευρωπη. Πολλα μπράβο στον μικρό για την υπερπροσπάθεια.

Την Παρασκευη ο Μανώλης Κοτσιφας κατεκτησε το χαλκινο μεταλλιο πραγματοποιώντας για άλλη μια φορά εξαιρετικες και ωριμες εμφανίσεις.

Η αδερφη του, Κοτσιφα Ζωη-Νεκταρια ηττήθηκε 15-11 στον τελικό. Για λεπτομέρειες χάσαμε το χρυσό.

Το Σάββατο ο Δήμου Δημήτριος στο αντρών έκανε 2 τεράστιες νίκες με αθλητές επιπεδου εκ των οποίων ο τελικός ήταν με τον πρωταθλητη Ελλαδας ε/ν που χάσαμε την προηγούμενη σεζόν, χτες όμως ο Δημήτρης άφησε ολο το σταδιο άφωνο, συγκλονιστικός, ώριμος όσο ποτέ αλλοτε, κέρδισε σχετικά εύκολα το χρυσό.

Η Θεοδώρα Αντωνοπούλου στις νεανίδες πηρε το χαλκινο μετάλλιο χάνοντας στις λεπτομέρειες στον ημιτελικό απο την αθλήτρια που κατέκτησε την κατηγορία. Για άλλη μια φορά σταθερη αξια η Θεοδωρα, έχει πολύ μέλλον καθώς δουλεύει καθημερινά στο άθλημα που αγαπά.

Η Εύα Παπαδοπούλου στις νεάνιδες κέρδισε 3 αγωνες δυνατούς, έπαιξε πολύ δυνατά με ψυχη και στον τελικό στον τεταρτο αγώνα παίξαμε με την πρωταθλητρια Ελλάδος, η οποια θα παιξει και στο παγκοσμιο φετος, να τονίσουμε ότι επειδή ηταν 17 ετών έπαιξε και στο Γυναικών την ίδια μέρα και κατέκτησε και το Γυναικών, με τετοια δυναμική η αλλη αντίπαλος. Παρ’ όλα αυτά, η Εύα με ένα πόδι καθώς είχε πρηστεί και με διαιτησία κοντρα με 3 ποινες (χασαμε 3 ποντους δηλαδή), χάσαμε 6-3. Χάσαμε ένα χρυσό αλλά κέρδισε τις εντυπωσεις από όλους και έδειξε ποια έρχεται στην κατηγορία, πλησιαζει και το Πανελλήνιο πρωταθλήμα και ελπίζουμε να συναντηθούμε πάλι.

Τέλος, σήμερα η μικρή μας Αντωνοπουλου Ιλάειρα-Ευαγγελία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, παίζοντας πολύ ώριμα για άλλη μια φορά και χάνοντας από μια πάρα πολύ έμπειρη και δυνατή αντίπαλο. Έπαιξε μια κατηγορία πάνω και παρ’ όλα αυτά πήγε τελικό. Πολύ μέλλον η μικρή καθώς προπονείται συστηματικά και αγαπά αυτό που κάνει.

Συνοψίζοντας λοιπόν (1 χρυσό, 3 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια), ο προπονητής του Συλλόγου δηλώνει πανευτυχής και υπερήφανος για τα παιδιά του, ευχαριστούμε και τους γονείς για την εμπιστοσύνη και την στήριξή τους.